Vishay/Dale RNC55J6262DSRSL
RNC55J6262DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6262DSRSL
Brief Description
RES 62.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6262DSRSL.pdf
Availability of RNC55J6262DSRSL
QUANTITY
RNC55J6262DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6262DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6262DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6262DSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6262DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6262DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6262DSRSL
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
TRIAC 600V 1A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MUX 2:1 3.3V ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LIION 8WSON datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf