Vishay/Dale RNC55J6263BSRSL
RNC55J6263BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6263BSRSL
Brief Description
RES 626K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6263BSRSL.pdf
Availability of RNC55J6263BSRSL
QUANTITY
RNC55J6263BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6263BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6263BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6263BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6263BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6263BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6263BSRSL
IC CTRLR HOT PLUG NEG 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.4A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 61MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf