Vishay/Dale RNC55J6292FSRE6
RNC55J6292FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6292FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6292FSRE6.pdf
Availability of RNC55J6292FSRE6
QUANTITY
RNC55J6292FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6292FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6292FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6292FSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6292FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6292FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6292FSRE6
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HDR VERT 9POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf