Vishay/Dale RNC55J6340FRB14
RNC55J6340FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6340FRB14
Brief Description
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6340FRB14.pdf
Availability of RNC55J6340FRB14
QUANTITY
RNC55J6340FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6340FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6340FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6340FRB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6340FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6340FRB14 Details Description
Related parts for RNC55J6340FRB14
CAP TANT 22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 4:5 3.3V LP 28SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS1259 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT PIN datasheet.pdf