Vishay/Dale RNC55J6490FSBSL
RNC55J6490FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6490FSBSL
Brief Description
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6490FSBSL.pdf
Availability of RNC55J6490FSBSL
QUANTITY
RNC55J6490FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6490FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6490FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6490FSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6490FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6490FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6490FSBSL
SPONGE SOLDER IRON 2.4" X 3.2" datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 34POS datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 37.5 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 7CIRC .437 datasheet.pdf
270UF 400V 30X35MM 85C 5000H datasheet.pdf