Vishay/Dale RNC55J6492FSBSL
RNC55J6492FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6492FSBSL
Brief Description
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6492FSBSL.pdf
Availability of RNC55J6492FSBSL
QUANTITY
RNC55J6492FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6492FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6492FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6492FSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6492FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6492FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6492FSBSL
CONVERTER DC-DC 24VIN 3.0A HRZ datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf