Vishay/Dale RNC55J6492FSBSL
RNC55J6492FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6492FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6492FSBSL.pdf
Availability of RNC55J6492FSBSL
QUANTITY
RNC55J6492FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6492FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6492FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6492FSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6492FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6492FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6492FSBSL
TXRX USB ULPI 13MHZ CLK 24-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MANAGER BATTERY DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PPS 1A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
PHOTOMOS(MOS FET) RELAY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf