Vishay/Dale RNC55J6573BSBSL
RNC55J6573BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6573BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 657K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6573BSBSL.pdf
Availability of RNC55J6573BSBSL
QUANTITY
RNC55J6573BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6573BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6573BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)657k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6573BSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6573BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6573BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6573BSBSL
RES SMD 33 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 50K EE 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONV DC-DC PCB +/-15V 1A 30W datasheet.pdf