Vishay/Dale RNC55J6623BSRE6
RNC55J6623BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6623BSRE6
Brief Description
RES 662K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6623BSRE6.pdf
Availability of RNC55J6623BSRE6
QUANTITY
RNC55J6623BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6623BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6623BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)662k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6623BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6623BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6623BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6623BSRE6
CONN HEADER 13POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 6POS datasheet.pdf
MALE RECEPTACLE 3WAY datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 200V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
500 TB WIR PRO THOUGH/T datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf