Vishay/Dale RNC55J6651FSRSL
RNC55J6651FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6651FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6651FSRSL.pdf
Availability of RNC55J6651FSRSL
QUANTITY
RNC55J6651FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6651FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6651FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6651FSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6651FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6651FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6651FSRSL
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
UMMYQ-0750-1250-A datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 24V 12A SMD datasheet.pdf