Vishay/Dale RNC55J6652BSB14
RNC55J6652BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6652BSB14
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6652BSB14.pdf
Availability of RNC55J6652BSB14
QUANTITY
RNC55J6652BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6652BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6652BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6652BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6652BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6652BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6652BSB14
FIXED IND 18NH 450MA 180 MOHM datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
PUSH MNT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ANT DIRECT 7.5DBI 72" RPSMA MALE datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PROTOBOARD SMT FOR .4MM TI datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf