Vishay/Dale RNC55J6652FSRE6
RNC55J6652FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6652FSRE6
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6652FSRE6.pdf
Availability of RNC55J6652FSRE6
QUANTITY
RNC55J6652FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6652FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6652FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6652FSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6652FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6652FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6652FSRE6
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ 8SOIC datasheet.pdf