Vishay/Dale RNC55J6810BSB14
RNC55J6810BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6810BSB14
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6810BSB14.pdf
Availability of RNC55J6810BSB14
QUANTITY
RNC55J6810BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6810BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6810BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6810BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6810BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6810BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6810BSB14
IC REG LDO 3.3V 0.8A DPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
INTERBUS-ST ANALOG INPUT MODULE datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 12-TQFN datasheet.pdf
DUAL GANG JUNC BOX 1.5" datasheet.pdf
IPASS PLUS HD CAGEREC 1X4 076AU datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 330 OHM 16SOIC datasheet.pdf