Vishay/Dale RNC55J6810BSBSL
RNC55J6810BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6810BSBSL
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6810BSBSL.pdf
Availability of RNC55J6810BSBSL
QUANTITY
RNC55J6810BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6810BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6810BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6810BSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6810BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6810BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6810BSBSL
HOOK-UP STRND 26AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
VARISTOR 162V 400A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RECEPT 88POS TYPE F R/A datasheet.pdf
IC OSC SILICON 7.3728MHZ 8-DFN datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 11/16" 8.27" datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FE (190670129) datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf