Vishay/Dale RNC55J6811DRBSL
RNC55J6811DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6811DRBSL
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6811DRBSL.pdf
Availability of RNC55J6811DRBSL
QUANTITY
RNC55J6811DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6811DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6811DRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6811DRBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6811DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6811DRBSL Details Description
Related parts for RNC55J6811DRBSL
CAP CER 1000PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT323 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.9V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 6' BLUE datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI+ 1-CELL SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL 1X2 10QFN datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf