Vishay/Dale RNC55J6812FSBSL
RNC55J6812FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6812FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6812FSBSL.pdf
Availability of RNC55J6812FSBSL
QUANTITY
RNC55J6812FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6812FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6812FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6812FSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6812FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6812FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6812FSBSL
IC FPSLIC 40K GATE 144LQFP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 19.43MM datasheet.pdf
DIODE SBR 60V 8A POWERDI5 datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 32POS datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf