Vishay/Dale RNC55J6813BSRSL
RNC55J6813BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6813BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6813BSRSL.pdf
Availability of RNC55J6813BSRSL
QUANTITY
RNC55J6813BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6813BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6813BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6813BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6813BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6813BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6813BSRSL
IC FLASH 2MBIT 200NS 32TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 16V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A PWMOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED IND LIGHT SS GRN 12V WIRE LD datasheet.pdf
KK 200 POL WAFER ASSY 2599M05A5 datasheet.pdf
RES 59 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A .318 datasheet.pdf