Vishay/Dale RNC55J68R1BSBSL
RNC55J68R1BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J68R1BSBSL
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J68R1BSBSL.pdf
Availability of RNC55J68R1BSBSL
QUANTITY
RNC55J68R1BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J68R1BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J68R1BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J68R1BSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J68R1BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J68R1BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J68R1BSBSL
JUMPER-H1501TR/A3049Y/H1501TR 3" datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 440MA 1 OHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.34 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7T 1210 datasheet.pdf