Vishay/Dale RNC55J68R1DSB14
RNC55J68R1DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J68R1DSB14
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J68R1DSB14.pdf
Availability of RNC55J68R1DSB14
QUANTITY
RNC55J68R1DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J68R1DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J68R1DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J68R1DSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J68R1DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J68R1DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J68R1DSB14
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
401LF BP TERM BLOCK LF CNR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf