Vishay/Dale RNC55J68R1DSRSL
RNC55J68R1DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J68R1DSRSL
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J68R1DSRSL.pdf
Availability of RNC55J68R1DSRSL
QUANTITY
RNC55J68R1DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J68R1DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J68R1DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J68R1DSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J68R1DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J68R1DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J68R1DSRSL
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
220UF 400V 30X50MM 105C 10000H datasheet.pdf