Vishay/Dale RNC55J6980FSRE6
RNC55J6980FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6980FSRE6
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6980FSRE6.pdf
Availability of RNC55J6980FSRE6
QUANTITY
RNC55J6980FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6980FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6980FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6980FSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6980FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6980FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6980FSRE6
ENDPLATE FOR TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
THERM NTC 68 OHMS 0603 datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE GATE DRIVER 8-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-48" BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
RC-12S2N8A80V0 datasheet.pdf
UNIVERSAL CONTACT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf