Vishay/Dale RNC55J6981BSB14
RNC55J6981BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6981BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6981BSB14.pdf
Availability of RNC55J6981BSB14
QUANTITY
RNC55J6981BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6981BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6981BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6981BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6981BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6981BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6981BSB14
CONN HEADER 2MM SNGL STR 18POS datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DEVICENET T-TAP 3 DROP datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf