Vishay/Dale RNC55J6981FSBSL
RNC55J6981FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6981FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6981FSBSL.pdf
Availability of RNC55J6981FSBSL
QUANTITY
RNC55J6981FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6981FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6981FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6981FSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6981FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6981FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6981FSBSL
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1A AXIAL datasheet.pdf
4R STB REC METRAL datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 35NS 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
GDT 3000V 20% 3KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf