Vishay/Dale RNC55J6982FSB14
RNC55J6982FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6982FSB14
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6982FSB14.pdf
Availability of RNC55J6982FSB14
QUANTITY
RNC55J6982FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6982FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6982FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6982FSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6982FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6982FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6982FSB14
TRANS NPN 45V 0.8A SMD SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION PGA 10 BLADES datasheet.pdf
RES 264K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS BLOCK ASSY 4POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf