Vishay/Dale RNC55J71R5FSRSL
RNC55J71R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J71R5FSRSL
Brief Description
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J71R5FSRSL.pdf
Availability of RNC55J71R5FSRSL
QUANTITY
RNC55J71R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J71R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J71R5FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J71R5FSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J71R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J71R5FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J71R5FSRSL
IND DELAY LINE 600PS 1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.067GHZ 783BGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
FZ CAMERA WIDE VIEW SHORT DIST datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf