Vishay/Dale RNC55J7200BSB14
RNC55J7200BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7200BSB14
Brief Description
RES 720 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7200BSB14.pdf
Availability of RNC55J7200BSB14
QUANTITY
RNC55J7200BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7200BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7200BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)720
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7200BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7200BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7200BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7200BSB14
BOARD PROTOTYPING 6U CPCI 80MM datasheet.pdf
FILTER LINE 2.2MH 0.5A HORIZONTL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 0606 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM TACH 24VDC datasheet.pdf