Vishay/Dale RNC55J7230BSBSL
RNC55J7230BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7230BSBSL
Brief Description
RES 723 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7230BSBSL.pdf
Availability of RNC55J7230BSBSL
QUANTITY
RNC55J7230BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7230BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7230BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)723
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7230BSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7230BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7230BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7230BSBSL
SWITCH ROCKER DPST 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf