Vishay/Dale RNC55J7240BSB14
RNC55J7240BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7240BSB14
Brief Description
RES 724 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7240BSB14.pdf
Availability of RNC55J7240BSB14
QUANTITY
RNC55J7240BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7240BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7240BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)724
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7240BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7240BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7240BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7240BSB14
LABEL TT PAPER WHT 4.00 X 6.00" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE IN-LINE #16 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 370MA 1.224 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 4A TO220F datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SPECIAL SAFETY MAT 43.5"X13" datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf