Vishay/Dale RNC55J7320BSRSL
RNC55J7320BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7320BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7320BSRSL.pdf
Availability of RNC55J7320BSRSL
QUANTITY
RNC55J7320BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7320BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7320BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7320BSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7320BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7320BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J7320BSRSL
RES 200 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
LIGHT PILOT RELIANT'22 SQ6A ORAN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:1 2.5GHZ 32QFN datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC 9/16" datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 M20 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 3.4A 169 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf