Vishay/Dale RNC55J7321BSB14
RNC55J7321BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7321BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7321BSB14.pdf
Availability of RNC55J7321BSB14
QUANTITY
RNC55J7321BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7321BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7321BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7321BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7321BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7321BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7321BSB14
KIT EVAL FOR VISIBLE LT SENSOR datasheet.pdf
IC 4X4 REGISTER FILE 3ST 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK SSR 1.5DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 65/25MM-15M datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf