Vishay/Dale RNC55J73R2BSRSL
RNC55J73R2BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J73R2BSRSL
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J73R2BSRSL.pdf
Availability of RNC55J73R2BSRSL
QUANTITY
RNC55J73R2BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J73R2BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J73R2BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J73R2BSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J73R2BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J73R2BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J73R2BSRSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 16POS datasheet.pdf
IC DRIVER 3.3V LVDS 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS MINI-UMNL RED datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC LIU EI 7CH 3.3V 128TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf