Vishay/Dale RNC55J7410BSBSL
RNC55J7410BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7410BSBSL
Brief Description
RES 741 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7410BSBSL.pdf
Availability of RNC55J7410BSBSL
QUANTITY
RNC55J7410BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7410BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7410BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)741
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7410BSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7410BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7410BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7410BSBSL
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
BOARD REF ML610Q438/ML610Q438P datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.53"LX2.56"W datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf