Vishay/Dale RNC55J7412BSRE6
RNC55J7412BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7412BSRE6
Brief Description
RES 74.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7412BSRE6.pdf
Availability of RNC55J7412BSRE6
QUANTITY
RNC55J7412BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7412BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J7412BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)74.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7412BSRE6
Related LinksRNC55J7, RNC55J7412BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7412BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J7412BSRE6
FLEX CABLE - AFJ25A/AE25/AFJ25A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 15MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf