Vishay/Dale RNC55J7413BSBSL
RNC55J7413BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7413BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 741K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7413BSBSL.pdf
Availability of RNC55J7413BSBSL
QUANTITY
RNC55J7413BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7413BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7413BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)741k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7413BSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7413BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7413BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7413BSBSL
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMP DUAL SMAGIC 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CELLULAR RTU: I/O CONCENTRATOR A datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf