Vishay/Dale RNC55J7500BSRE6
RNC55J7500BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7500BSRE6
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7500BSRE6.pdf
Availability of RNC55J7500BSRE6
QUANTITY
RNC55J7500BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7500BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J7500BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7500BSRE6
Related LinksRNC55J7, RNC55J7500BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7500BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J7500BSRE6
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN TAB HSG 3POS .250 NATURAL datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP G F0 datasheet.pdf
DIODE STD REC SOT23 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 65.08K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG WHITE 1000' datasheet.pdf