Vishay/Dale RNC55J7502DRBSL
RNC55J7502DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7502DRBSL
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7502DRBSL.pdf
Availability of RNC55J7502DRBSL
QUANTITY
RNC55J7502DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7502DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7502DRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7502DRBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7502DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7502DRBSL Details Description
Related parts for RNC55J7502DRBSL
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
LED HOLDER RA 5MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
PNL MNT 590NM 300MCD 2V YLW datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 15MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 330MA 460 MOHM datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 18V 3A 20QFN datasheet.pdf