Vishay/Dale RNC55J7503BSBSL
RNC55J7503BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7503BSBSL
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7503BSBSL.pdf
Availability of RNC55J7503BSBSL
QUANTITY
RNC55J7503BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7503BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7503BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7503BSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7503BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7503BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7503BSBSL
PEN ACRYLIC CONFORM GREEN .16OZ datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
16POS .040 MULTILOCK CAP HSG datasheet.pdf
SWITCHING JUMPER 2POS SILVER datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 240MA 1.25 OHM datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf