Vishay/Dale RNC55J7503BSR36
RNC55J7503BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7503BSR36
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7503BSR36.pdf
Availability of RNC55J7503BSR36
QUANTITY
RNC55J7503BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7503BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J7503BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7503BSR36
Related LinksRNC55J7, RNC55J7503BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7503BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J7503BSR36
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
HINGE, MODIFIED datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 100M ADJ, 24VAC/ datasheet.pdf