Vishay/Dale RNC55J7683FSRSL
RNC55J7683FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7683FSRSL
Brief Description
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7683FSRSL.pdf
Availability of RNC55J7683FSRSL
QUANTITY
RNC55J7683FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7683FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7683FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7683FSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7683FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7683FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J7683FSRSL
RES SMD 5.76KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMM37H/AE37M/HMM37H datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 464 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf