Vishay/Dale RNC55J76R8BSR36
RNC55J76R8BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J76R8BSR36
Brief Description
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J76R8BSR36.pdf
Availability of RNC55J76R8BSR36
QUANTITY
RNC55J76R8BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J76R8BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J76R8BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J76R8BSR36
Related LinksRNC55J7, RNC55J76R8BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J76R8BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J76R8BSR36
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.125MH T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT NV EEP I2C 6DFN datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf