Vishay/Dale RNC55J76R8FSRSL
RNC55J76R8FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J76R8FSRSL
Brief Description
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J76R8FSRSL.pdf
Availability of RNC55J76R8FSRSL
QUANTITY
RNC55J76R8FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J76R8FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J76R8FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J76R8FSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J76R8FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J76R8FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J76R8FSRSL
IC DIGITAL POT 50K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
DIE FIXTURE W/ DIE SET datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf