Vishay/Dale RNC55J7701BSB14
RNC55J7701BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7701BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7701BSB14.pdf
Availability of RNC55J7701BSB14
QUANTITY
RNC55J7701BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7701BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7701BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7701BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7701BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7701BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7701BSB14
IC DAC 24BIT 192KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS SEAL IP67 SOLDER datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLOCK 10-24AWG datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 1 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
5 WIRE SHIELDED CABLE PLUG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 300W datasheet.pdf