Vishay/Dale RNC55J7871FSBSL
RNC55J7871FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7871FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7871FSBSL.pdf
Availability of RNC55J7871FSBSL
QUANTITY
RNC55J7871FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7871FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7871FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7871FSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7871FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7871FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7871FSBSL
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TAPE FILAMENT 48MM X 55M CLEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 780MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf