Vishay/Dale RNC55J7872BSB14
RNC55J7872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7872BSB14
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7872BSB14.pdf
Availability of RNC55J7872BSB14
QUANTITY
RNC55J7872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7872BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7872BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7872BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7872BSB14
CHOKE COMMON MODE 1000 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A TIN T/H datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 18POS datasheet.pdf
IC SW ANLG QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf