Vishay/Dale RNC55J8061FRBSL
RNC55J8061FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8061FRBSL
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8061FRBSL.pdf
Availability of RNC55J8061FRBSL
QUANTITY
RNC55J8061FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8061FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8061FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8061FRBSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8061FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8061FRBSL Details Description
Related parts for RNC55J8061FRBSL
VOLT DETECT IC N-CH OD 4.2V TO92 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 26POS datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf