Vishay/Dale RNC55J8161BSBSL
RNC55J8161BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8161BSBSL
Brief Description
RES 8.16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8161BSBSL.pdf
Availability of RNC55J8161BSBSL
QUANTITY
RNC55J8161BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8161BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8161BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8161BSBSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8161BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8161BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J8161BSBSL
DIODE SCHOTTKY 60V 3.5A DPAK datasheet.pdf
VARISTOR 212V 250A 2-SMD datasheet.pdf
CONN DB78 MALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf