Vishay/Dale RNC55J8251BMB14
RNC55J8251BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8251BMB14
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8251BMB14.pdf
Availability of RNC55J8251BMB14
QUANTITY
RNC55J8251BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8251BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8251BMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8251BMB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8251BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8251BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J8251BMB14
IDC CABLE - MKC60K/MC60G/MCE60K datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.5V 5SSOP datasheet.pdf
PANEL INTERNAL 2MM ZINC PLATED datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 256POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 28V datasheet.pdf