Vishay/Dale RNC55J8251BSRSL
RNC55J8251BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8251BSRSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8251BSRSL.pdf
Availability of RNC55J8251BSRSL
QUANTITY
RNC55J8251BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8251BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8251BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8251BSRSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8251BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8251BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J8251BSRSL
RES SMD 3.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 9POS VERT 2MM datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR NONE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 700MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
100BASEFX SINGLEMODE FIBER SFP P datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf