Vishay/Dale RNC55J8251DRB14
RNC55J8251DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8251DRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8251DRB14.pdf
Availability of RNC55J8251DRB14
QUANTITY
RNC55J8251DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8251DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8251DRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8251DRB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8251DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8251DRB14 Details Description
Related parts for RNC55J8251DRB14
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -55°C - 125°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN 18 I/O W/FERRITE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf