Vishay/Dale RNC55J8252BRB14
RNC55J8252BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8252BRB14
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8252BRB14.pdf
Availability of RNC55J8252BRB14
QUANTITY
RNC55J8252BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8252BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8252BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8252BRB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8252BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8252BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J8252BRB14
IC 133-MHZ CLOCK SYNTH 56-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PIN 22-24AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 94.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf